6 Aylık Bebeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

İlk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenen bebek 6. Ayın sonunda yavaş yavaş ek gıdaya alıştırılmalıdır. Bebek 6 aylıktan sonra daha fazla vitamin, mineral ve enerjiye ihtiyaç duyar. Bu durumda anne sütü yeterli olmayacaktır. Ek gıdaya erken başlanması da bebek için bir sorun yaratmaktadır. 6 aydan önce ek gıdaya başlanan bebekte anne sütünü alımı azalmaktadır. Anne sütünü yeteri kadar almayan bebekte protein eksikliği oluşabilir. Ayrıca erken dönemde ek gıdaya başlanması durumunda bebekte alerji durumunun görülme olasılığı fazladır. İshal, kabızlık ve gaz sorunu da görülebilir. Ek gıdalar 6-12 ay arasında kademeli olarak arttırılmalıdır. Ek gıda verilmesi fazla olduğu dönemlerde anne sütü azaltılmalıdır. 6-8 aylık bebeklerde anne sütü enerjinin %80 ini oluştururken ek gıdalarda iki tanesi seçilerek bebeğe verilmelidir. 8. Aydan sonra 4 öğün ve kahvaltı şekli uygulanmalıdır.

Sebze püreleri

Mevsiminde yetişen sebzeler ile yapılan püreler tercih edilmelidir. Genelde bebekte ilk başlanan ek gıdalar patates, havuç, kabak ve ıspanak olmaktadır. Eğer mevsimi ise bu sebzeler arasına taze fasulye de eklenebilir. Patates bazı bebeklerin beslenmesinde doğru ayarlanmalıdır. Çünkü kabızlığa sebep olabilir. Bu sebzelerin yanında protein oranı yüksek olan tarhana ve yayla çorbası da bebeğin beslenmesine eklenebilir. Yapılan bu yemeklerde kesinlikle tuz kullanılmamalıdır.

Muhallebi

Bebeğe en uygun ve en sade verilecek olan ek gıda sütlü pirinçli muhallebidir. Bu muhallebi inek sütü ile değil bebeğin yaşına uygun olan süt ile yapılmalıdır.

Meyve Püresi

Gaz yapma açısından düşük olasılık taşıyan meyvelerden püre yapılarak bebeğin beslenmesine eklenir. Meyveler çatalla ya da rende ile püre haline getirilir.

Yumurta Sarısı

Bir yaşını doldurmayan bebeklere yumurta beyazı yedirilmemelidir. İçerdiği yüksek protein ile alerjik durumlara yol açabilir. Eğer bebekte alerjik reaksiyonlar yoksa 6. Aydan itibaren yumurta sarısı verilmeye başlanabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir