Bebeklerde Boyun Eğriliği Nedir?

Sırt üstü yatan bebeğinizin başı bir yana yatık çenesi öteki yana bakıyorsa, düzeltmeye çalıştığınızda hareket kısıtlılığı var ise boyun eğriliği olma ihtimali vardır. Boyun eğriliği yani tıbbi adıyla tortikollis birçok nedenden ötürü gelişebilir fakat genel olarak kas kaynaklıdır. Bu kas kaynaklı boyun eğriliğinin bilimsel adı konjenital musküler tortikollis dir ve hekimler tarafından teşhisi oldukça kolaydır. Sternocleidomastoid kasının bir tarafı kısa bir tarafı uzun gergin, karşı tarafı sıkı bir durumdadır ve baş kısa olan tarafa doğru yatar. Günümüzde bile neden oluştuğu konusunda kesin bir karar verilmemiştir.

Kas Kaynaklı Olmayan Boyun Eğrilikleri

Bebeklerde boyun eğriliklerinin hepsi kas kaynaklı değildir. Anne karnında sabit duran bebeklerde görülebilir. Bu durum genellikle ikiz, üçüz bebeklerde görülmektedir. Bunun dışında doğum esnasında bebeğin boynunun zorlanması sonucunda omurgasında şekil bozuklukları meydana gelebilir.

Boyun omurgalarının kama şeklinde olması en çok karşılaşılan boyun deformitesidir. Bunun dışında boyna yakın bölgelerde (kulak, bademcik) oluşan iltihaplanma sonucu lenf bezleri şişebilir ve bu da boyun eğriliğine sebebiyet verebilir. Daha az görülen bir başka durum da histeroid denilen psikiyatrik bozukluktur.

Tespit Edildiğinde Ne Yapılmalıdır?

Doğum esnasında fark edilirse fizik tedavi yöntemleri ile ebeveyn tarafından tedavisi mümkündür. Bunun yanı sıra bebeğin bulunduğu ortam bebeğin boynunun ters tarafa doğru dönmesini sağlayacak şekilde düzenlenebilir. Bu yöntemlere tepki alınmadığı taktirde düzeltmek için ameliyat gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında da fizik tedavi devam edilmelidir. Her halükarda teşhis edildiğinde en kısa zamanda bir uzman hekim görüşü almak en sağlıklısı olacaktır. Tedavi edilmediği taktirde yüzde asimetrik bozukluklara yol açması olasıdır. 7-8 yaştan sonra gevşetme ameliyatları yapılmakla birlikte asimetrik bozukluklar çoğu vakada kalıcıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir