Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Sorunu Nasıl Giderilir?

Kış aylarında tıkanan burun aynı zamanda akciğer fonksiyonlarının bozulmasına da neden olabilmektedir. Bu sebepten bebeklerde burun tıkanıklığı basite alınmamalıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonları, grip, nezle gibi hastalıklar burun tıkanıklığı sebepleri arasında sayılır. Kuru hava burun içerisinde bulunan küçük yapıdaki tüycüklerin çalışmasını yavaşlatarak burun tıkanıklığına sebep olabilir. Burunda kan birikmesi, burunda yabancı bir cisim olması, burun açıcı olan bazı ilaçların yanlış kullanımı ve nadiren de olsa tümörler burun tıkanıklığına sebep olabilir. Bir de küçük bebeklerde meydana gelen fizyolojik burun tıkanıklığı vardır. Bu durum bebeğin yumuşak olan burun kıkırdağının nefes alması soncunda birbirine yapışması ile burun yolunu daraltmasıdır. Bu durumda bebek hırıltılı nefes almaya başlar.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığını tedavi etmenin ilk yolu burun kanalını açık tutmaktır. Serum fizyolojik diye adlandırılan tuzlu su ve deniz suyu içerikli damla kullanımı ile bebeğin burnunun günde en az 3-5 kez nemlendirilmesi gerekir. Damla kullanımı özellikle emzirme öncesinde ve uyku öncesinde yapılmalıdır. Bu bebeğin rahat emmesini ve rahat uyumasını sağlayacaktır. Burun içinde birikmiş olan mukusu temizlemek de bir diğer yöntemdir. Serum fizyoloji uygulandıktan sonra burun aspiratörü ile burun içindeki salgıları boşaltmak faydalı olacaktır. Sıcak bir duş bebeğin üst solunum yollarında meydana gelen tıkanıklığı açarak akmasını sağlayacaktır.

Odasının nemli tutulması önemlidir. Kuru havada burunda bulunan tüycüklerin işlevini yerine getirmesi yavaşlar. Bebeğin yanında bir buhar makinesi bulunması faydalı olacaktır. Nemin çok fazlaya kaçması durumunda ise bakteriler çoğalacaktır. Bu yüzden kışın oda sıcaklığının 24 derecenin üzerine çıkmamasına dikkat edilmelidir. Bebeğin yatarken başını yükseltmek burunda bulunan salgının akmasını kolaylaştıracak ve böylelikle bebeğin rahat uyumasını sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir