Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Prebiyotik ve probiyotik içerikli besinler ishale iyi gelir. İshalin şiddetine göre bebeğin yemesi gereken besin değişir. Eğer ishal şiddetli ise kesinlikle doktora götürülmelidir. Orta şiddetli bir ishalde prebiyotik içerikli mamalar tercih edilir. Hafif şiddetli ishal durumunda ise probiyotikli yoğurt yedirilmesi yararlı olacaktır.

İshal, dışkının normal seviyesinden fazla sıvı halinde olmasıdır. Bağırsağın üzerinde bulunan mukoza tabakası zarar gördüğünde laktaz enziminin salgılanması durur ve buda ishalin oluşmasına sebep olur. İshal durumu ile sıvı kaybının artması meydana gelir. Bu durum yetişkinlerde 14 litreye kadar su kaybına sebep olabilir. Bebeklerde ishalin ilk belirtisi kokulu ve sulu dışkı yapmadır. Bunun yanında karın ağrısına bağlı olarak kusma ve halsizlik durumları oluşabilir. Belirtilerin tamamını gösteren bebekte riskli enfeksiyon durumu oluşabileceğinden acilen bir doktora gözükmesi gereklidir.

Bebekte İshal

İshalde kaybedilen sıvının hangi miktarda olduğu önemlidir. sıvı kaybı az ise bu vücut ağırlığının %4 ü kadardır. Sıvı kaybının artması durumunda %8 lik bir ağırlık kapsar. Bu durumda ağız kuruluğu oluşabilir. Sıvı kaybının daha fazla olması durumunda vücut ağırlığına oranı %10 olmaktadır. İshal tehlikeli bir durum oluşturmaktadır.

İshale İyi Gelen Meyveler

  • Limon suyu içerdiği C vitamini sayesinde bağırsakları temizleme özelliğini içerisinde barındırır.
  • Muz, içerdiği potasyum ile ishal sırasında kaybedilen kısmı karşılar. Sindirilmesi kolay olduğundan ishal durumunda sıkça önerilir.
  • Elma, püre haline getirilmiş elma, bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayacak ve böylelikle ishali tedavi edici bir özellik gösterecektir. Düşük şiddetli ishalde yedirilmesi tavsiye edilir.

İshale İyi Gelen Sebzeler

  • Patates, içerdiği bağlayıcı etkisiyle ishalin tedavisinde en çok bilinen sebzedir. Patates çorbası yapılarak bebeğin beslenmesi sağlanabilir.
  • Havuç,  içeriğindeki C vitamini ile ishale iyi gelen sebzeler arasında yerini alır. Haşlanmış havucu çatal ile ezerek bebeğe yedirmek müm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir