bebeklerde-kolit

Bebeklerde Kolit Nedir?

Kolit, bebeğinizin bağışıklık sisteminin inek sütünde bulunan proteinlere aşırı tepki verdiği ve bağırsakta (bağırsakta) enflamasyon ve ülserasyonlara (ciltteki küçük kırılmalara) yol açtığı bir durumdur. Bebekler süt açısından ne kadar hassas oldukları konusunda farklılıklar gösterirler.

Kimler Risk Altındadır?

Kolit, nadir değildir. Bebeklerin %3’ü arasında etkilenir. Gıda alerjileri, astım ve / veya çevresel alerjiler öyküsü olan ailelerin bebekleri, durumu geliştirme riski biraz daha yüksek gibi görünmektedir.

Kolit İle İlişkili Komplikasyonlar Nelerdir?

Yaşları 4-6 ay arasında birçok bebek reflü döneminden geçiyor (gıda tükürüyor), ancak kolitli bebeklerde reflü olduğunda özellikle zorluk çekiliyor olabilir. Bunun anlamı, bir diyetisyenden bebeğinize kolit ile talimat verildiği şekilde nasıl besleneceğine ilişkin tavsiyelerini izlemiş olsanız bile hâlâ sinir bozucu olabilir. Bu alerjik reaksiyonların geri geldiği anlamına gelmez.

İlaç, büyümesine kadar bebeğinizin reflüsüne yardımcı olabilir. Bu genellikle 7 aylıkken kendi başına oturabileceği zamana denk gelmektedir.

Kolit’in Sebepleri Nelerdir?

Kolit, gebelik sırasında annenin bağışıklık sistemindeki değişikliklerin bir kombinasyonu ve bir bebeğin kendi bağışıklık sisteminin olgunlaşmaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Fakat bazı bebeklerin neden bu durumu geliştirdikleri bilinmiyor ve bazıları bunu yapmıyor.

Gıda alerjisi, astım veya çevre alerjileri öyküsü olan ailelerden gelen bebeklerin alerjik kolit olma eğilimi daha yüksek olduğu için kalıtsal bir bileşen olabilir.

Kolit Belirtileri Nelerdir?

Çoğu zaman, kolitli bir bebek son derece telaşlı, konsolide zor ve kanlı dışkılar gibi görünür. Bazı bebekler ayrıca ishal ve kusmaya da sahiptir ve bazıları burun tıkanıklığı veya egzama gibi başka alerji belirtileri gösterebilir. Alerjik kolitin bir spektrumda düştüğünü hatırlamak önemlidir; bazı bebekler süt proteinine karşı çok daha duyarlıdırlar. ( daha şiddetli belirtilere sahip olurlar)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir