dogum-cantasi-listesi

Doğum Çantasında Mutlaka Bulunması Gereken 10 Eşya

9 aylık heyecanlı bekleyişin mutluluğa dönüşmesi için sabırsızlıkla bekleyen anne ve babalar, doğuma az bir zaman kala doğum çantası hazırlıklarına başlamaktadır. Bu konuda bilgisi olmayan aileler ise doğum çantasında neler olmalı sorusuna yanıt aramaktadır. Doğum çantasında hem anne hem de bebek için gerekli birçok malzeme bulunmaktadır.

Eskiden böyle hazırlıklar yapılmazdı. Ancak imkânların artması ile her anne adayı doğuma az bir zaman kala doğum çantası hazırlamaktadır. Doğumdan önce çantanın hazırlanması doğum anında yaşanan telaşla önemli ürünlerin unutulması sorununun önüne geçmiş olunur. Doğum çantasında bulunması gerekenler kişinin kendine göre artabilir ya da azalabilir. Ayrıca doğum yapılacak olan hastanenin imkânları öğrenilerek ona göre doğum çantasına ürün eklenmeli ya da eklenecek ürünler çıkarılmalıdır.

 

Doğum çantası, hamileliğin 32. İle 34. Haftalarında hazırlanmaya başlanabilir. Normal olarak gerçekleşen doğumlarda hastanede 1 gün kalınır. Ancak komplikasyonlu durumlarda hastanelerde 2 gün yatılı olarak kalınabilir. Buna göre de önceden tedbir amaçlı olarak çantada her şeyin hazır bulunması gerekmektedir.

Doğum çantası hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı da doğum yapılan mevsimdir. Mevsime göre kıyafetler seçilerek doğum çantasına eklenmelidir. İhtiyaç olan her şeyin elin altında olmasını sağladığı için doğum çantası çok önemlidir. Erken doğuma karşı da anne adaylarının çantalarını son günlere kalmadan hazırlaması önem arz etmektedir.

Doğum Çantasında Bulunması Gerekenler

1 ) Battaniye

Mevsime dikkat edilerek battaniye tercih edilmeli ve doğum çantasındaki yerini mutlaka almalıdır. Kış mevsimi ya da sonbahar aylarında doğum yapılacak ise örme battaniye seçilmelidir. Ancak yaz mevsiminde doğum yapılacak ise penye battaniyeler tercih edilebilir.

2 ) 2 Tane Bebek Takımı

Hastane çıkışı diye adlandırılan bebek setlerinden seçilecek 2 tane takımın doğum çantasında yer alması gerekmektedir. Hastanede kalınacak olan süre bilinemediği için ve bebeğin kaka yapma ihtimaline karşın takım sayısı 3’ede çıkarılabilir. Doğum çantasında unutulmaması gereken en önemli eşyalardan biri bebek takımıdır.

3 ) Çıtçıtlı Badi

Bebeklerin göbek kordonları nedeni ile çapraz kapanan iç zıbın ya da çıtçıtlı badi alınabilir. Sayısı ise en az 4 tane olmalıdır. Sayısı hastanede kalınacak olan güne göre değişebilir.

4 ) Şapka

Bebeklerin doğduklarında en çok üşüye yerleri kafalarıdır. Bu nedenle doğum çantasında 2 tane penye bebek şapkası bulunmalıdır.

5 ) Bebek Bezi

Doğum çantasında mutlaka olması gerekenlerden biri de bebek bezidir. En az 10 tane bebek bezinin çantada yer alması gerekir. Çünkü bebekler doğduğunda az da olsa sık sık altlarına yapmaktadır. Narin bedenleri zarar görmemesi için sürekli bezlerin değiştirilmesi gerekir.

6 ) Islak Mendil

Doğum çantasında bulunması gereken ürünlerden bir tanesi ıslak mendildir.

7 ) İki Tane Pijama Takımı

Anne adaylarının kendisi için en az iki tane pijama takımı alması gerekir. Sürekli bebek emzirmek gerekeceği için önden düğmeli olan ve kolay açılan modellerin tercih edilmesi gerekir.

8 ) Havlu

Doğum çantasında anne adayları için alınması gereken ürünlerden biri de havludur. Annelere her türlü yarayacak olan bu ürünün unutulmaması gerekir.

9 ) Süt Sağma Pompası

Bebeğin anneyi emmesinin zor olması nedeni ile ilk anlarda emzirmek çok zordur. Bu duruma karşın önlem olarak süt sağma pompasının alınması gerekir.

10 ) Çorap

Hem bebek hem de anneler için çorap çok önemlidir ve en az ikişer tane çorap doğum çantasında yerini almalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir