Evde Doğal Bebek Maması Nasıl Yapılır ?

Bebekleri Organik Beslemenin Önemi

Bebekleri ilk 6 ay anne sütü ile besledikten sonra artık sütün yetersiz gelmesiyle anneleri o malum telaş kaplar. Bebeğin artık doymamasına bağlı gece uykuların bölünmesi, gündüz ise huzursuzluk meydana gelir. İlk akla gelen market raflarında haftalarca hatta aylarca kalan kimyasal mamalar olmamalı.

Avrupa’ da yapılan araştırmalar göre çok ünlü 9 adet markanın içeriğinde arseniğe, kuşuna ve ağır metallere rastlanmıştır. Uzun süreli hazır mama kullanımı bu metallerin vücut da birikmesine neden olur.

Mama Yapmaya Hazırlık

Taze ve kimyasal ilaç içermediğini düşündüğünüz sebze ve meyveleri alın.

Pişirmeden önce sirkeli suda bekleterek, doğal yollarla dezenfekte edin.

Sebze ve meyvelerinizi keseceğiniz kesme tahtasını ayrı, etleri keseceğiniz tahtanızı ayrı kullanın.

Evde Doğal Bebek Maması Nasıl Yapılır

  •  1 bardak arıtılmış su
  •  3 tatlı kaşığı pirinç unu

Bir kapta karıştırarak öncelikle pirinç unu ezilir, daha sonra kısık ateşte pişirilir. İsteğe göre muhallebi kıvamında ya da biberon için daha sulu da yapılabilir.

Patates, havuç, kabak, bezelye, balkabağı, fasulye, kereviz kullanarak lezzetli çorbalar yapabilirsiniz. Burada önemli olan tüm sebzeleri aynı anda kullanmamak. Herhangi bir besine alerjisi ya da küçük gurmenin hoşuna gitmeyecek besini anlayamazsınız.

İlk önce ikişer gruplar halinde haşlama yöntemiyle sebzelerinizi pişirin. Daha sonra çatal yardımıyla ezerek yedirebilirsiniz. Daha sonra her hafta sebze pürenize yeni sebzeler ekleyebilirsiniz.

Mevsimine göre elma, armut, şeftali, mor erik, üzüm ilk verilebilecek meyvelerdendir. Cam bir rendeden geçirdikten sonra içerisine az miktarda irmik ekleyerek muhallebi kıvamında kaşık maması olarak yedirebilirsiniz. İsteğe göre sulandırarak biberonla da verebilirsiniz. Bebeklerin bedenleri enerji için sağlıklı karbonhidratlara ihtiyaç duyar. İrmik besleyici değeri yüksek bir karbonhidrattır.

Ev yapımı yoğurt özellikle akşam öğünlerinde kullanılması önerilir. Burada önemli olan herhangi bir tatlandırıcı, şeker vs kullanmamak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir