Prematüre Bebeklerde Akciğer ve Kalp Sorunu

Bebeklerin onda biri erken doğumla dünyaya gelmektedir. Tam zamanını doldurmadan dünyaya ayak basan bebekler prematüre bebek olarak adlandırılıyor. Prematüre bebek, gelişim evresini henüz tamamlamamış bebek demektir. Normal bebekler 38. haftadan sonra doğarken prematüre bebekler 37. haftadan öncede dünyaya gelmektedir. Bu erken doğumda bebeğin organlarının gelişimi bitmeden doğmuş olması demek oluyor. Bebeğin prematüre doğmasında anneye ait olan nedenlerde vardır.

Bunlar; annenin hamilelik sürecinde sigarayı bırakmamış olması, alkol tüketmesi, zararlı beslenmesi vb. etkenlerdir. Farklı sıkıntılarla doğan prematüre bebekler belli bir yaşa kadar sıkıntılı bir yaşam sürebilmektedir. Ülkemizde bir kilogramı geçen bebekleri çoğunlukla yaşama tutunabilmektedir. Tabi ki bu durum doktor gözetiminde olmak zorundadır. Ortaya çıkabilecek tüm sağlık problemleri doktor yardımıyla halledilebilir. Bebek erken doğduğu için belli süre hastanede kalabilir. Bu da onun gelişiminin tamamlanmasına yardımcı olmak içindir.

Prematüre Doğan Bebekleri Ne Gibi Sıkıntılar Bekliyor?

Öncelikle bebek solunum sıkıntısı yaşayabilir. Çünkü; akciğer gelişimini tamamı ile tamamlamadan dünyaya gelmiş bebekler doğduktan sonra nefes alıp vermekte güçlük çekebilirler. Daha sonra bebekler ufak doğdukları için yaşıtlarının olduğu büyüklükte olmayıp, ileride de gelişim geriliği yaşayabilirler. Boy uzaması, kilo durumu gibi etmenler yaşıtlarının altında kalabilir.

İşitme problemlerinde sıkıntı oluşabilir. Bebek duyma ve sesleri algılama konusunda yetersizlik yaşayabilir. Hatta kulağında cihazla gezmek durumunda kalabilir.

Prematüre Bebeklerde Kronik Akciğer Hastalığı (Bdp)

Erken doğan bebeklerin büyük çoğunluğunda kronik akciğer hastalığı ortaya çıkabiliyor. Hatta bebek ilk doğduğunda öncelikle solunum cihazına bağlı olarak yaşamak durumunda kalıyor. Büyüdükçe bu cihaza gereksinimi azalsa da ileride tekrar solunum güçlüğü çekip cihaza bağlanabiliyor. Fakat kalıcı bir sorun olmayıp çocuk belli bir yaşa geldikten sonra solunumda güçlük çekmiyor.

Prematüre Bebeklerde Kalp Sorunu

Prematüre doğan bebeklerin kalp sorunları ortaya çıkabiliyor. Çünkü; bebeğin kalp kası kalınlaşıyor, kalp ritmi bozuluyor, kalp yeterince kan pompolamıyor, bu da solunum sisteminde güçlükler yaşanmasına sebep olabiliyor. Fakat bu durum doktor yardımıyla düzeltilebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir